Yaş Maya Maskesi

Resim
Bu sıralar oldukça popüler olan maya maskesini birde biz deneyelim değil mi.. Önce tarifi ile başlayalım.
 Bir paket yaş maya (40-42 gr oluyor ortalama)  Bir yemek kaşığı süt veya su
Bu iki malzemeyi güzelce karıştırıp macun kıvamına getiriyoruz. Bazıları peeling etkisi istediklerinde şeker veya pirinç nişastası ekliyor ancak aktif sivilceleriniz mevcut ise bu adımı atlamanızı öneririm çünkü peeling aktif sivilcelerin yayılmasına neden olacaktır. 


   Oldukça masrafsız, zahmetsiz ve doğal bir maske.
   Macun kıvamına gelen maskeyi temiz yüzünüze ince bir tabaka halinde uyguluyorsunuz ve bu şekilde bekliyorsunuz burada en önemlisi bekleme süresi. Kimisi 5-10 dakika bekletin diyor kimisi yukarıda da gördüğünüz gibi maske kuruyana kadar bekletin diyor. Ben her ikisini de denedim. Kuruyana kadar beklettiğimde yüzüm çok kızardı. Bu durum kişiye göre değişeceğinden kesinlikle kontrollü hareket etmeniz. 5-10 dakika beklettikten sonra kontrol etmeye başlamanız kızarmaya başlarsa hemen yıkayın. Öz…

SAÇ DÖKÜLMESI SORUNU.. • Dengeli beslenmiyorsanız bu saçlarınızdan okunabilir. Protein, vitamin ve mineral eksikliği saçlarınızın dökülmesine neden olur. B6, B12, C, E vitaminleri saçda dökülmelere yol açar. Aynı şekilde biyotin, kalsiyum, magnezyum, çinko bakır, demir eksikliği de saçlarda dökülmelere neden olur. Eğer beslenme ile bu dengeyi sağlayamıyorsanız doktorunaza danışıp ilaç kullanmanız gerekecektir.
 • jöle ve saç spreyleri saçların en büyük düşmanlarından. Saçlarınızın hava almasını önler bu yüzden saçlarınız dökülebilir. Ama ben yinede kullanacağım derseniz yıkamadan yatmamanızı öneririm.
 • Stres saçların düşmanı. Bu okul, sınav stresi, işte, ev hayatından yada özel hayatınızda yaşadığınız stres saçlarınızın dökülmesine yol açabilir. Biraz kendinize zaman ayırın ve stresten uzaklaşmaya çalışın.
 • Bol meyve, sebze ve su tüketin. 
 • Saç yapınıza uygun ve ph 5.5 olan şampuanlar kullanmaya çalışın.
 • Çok işlem görmüş saçlarda dökülmeye son derece uygundur. Saçlarınızı boyuyarsanız boyama aralıklarını uzatmayı deneyim. Fön, maşa, düzleştirici gibi ısı uygulamalarından kaçının.
 • Bazı yağlar uygulayarak maske yapmayı deneyin. Zeytinyağı, avokado, badem yağı, argan yağı, hindistan cevizi yağı,bunlardan bazıları. Maskeyi 2 saat bekletin ve yıkayın. 
 • Aloe vera da saçlara çok iyi gelen bir diğer çözümdür. Saç derinizin nefes almasına yardımcı olur.
 • Yeterince dinlenin. Uyku saatlerinizin düzenli ve yeterli olmasına özen gösterin.
 • Her gün saçlarınızı yıkamak hem yıpratacak hemde daha çok yağlanmasına neden olacaktır. Saçlarınızı 2-3 günde bir yıkayın.
 • Spor yapın. Spor yapmak saç derinizdeki kan dolaşımını uyaracaktır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Göz Şekline Göre Eyeliner..

Note Bronzing Powder

Mezuniyet Makyajı Önerileri..