Yaş Maya Maskesi

Resim
Bu sıralar oldukça popüler olan maya maskesini birde biz deneyelim değil mi.. Önce tarifi ile başlayalım.
 Bir paket yaş maya (40-42 gr oluyor ortalama)  Bir yemek kaşığı süt veya su
Bu iki malzemeyi güzelce karıştırıp macun kıvamına getiriyoruz. Bazıları peeling etkisi istediklerinde şeker veya pirinç nişastası ekliyor ancak aktif sivilceleriniz mevcut ise bu adımı atlamanızı öneririm çünkü peeling aktif sivilcelerin yayılmasına neden olacaktır. 


   Oldukça masrafsız, zahmetsiz ve doğal bir maske.
   Macun kıvamına gelen maskeyi temiz yüzünüze ince bir tabaka halinde uyguluyorsunuz ve bu şekilde bekliyorsunuz burada en önemlisi bekleme süresi. Kimisi 5-10 dakika bekletin diyor kimisi yukarıda da gördüğünüz gibi maske kuruyana kadar bekletin diyor. Ben her ikisini de denedim. Kuruyana kadar beklettiğimde yüzüm çok kızardı. Bu durum kişiye göre değişeceğinden kesinlikle kontrollü hareket etmeniz. 5-10 dakika beklettikten sonra kontrol etmeye başlamanız kızarmaya başlarsa hemen yıkayın. Öz…

Fondöten Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz..?  Fondöten kullanmak biz makyaj tutkunlarının olmazsa olmaz bir adımı. Kimisi fondöteni ağır bulup sadece renk düzenleyici de kullanabilir. Bu biraz cildinizin durumuna göre değişir. Peki fondöten almak istiyoruz ama nelere dikkat etmemiz gerektiğini bilmiyoruz. O halde gelin birlikte öğrenelim..Tabi ki fondöten alırken dikkat etmemiz gereken ilk adım cilt tipimiz ve bize uyan fondöten. Cildiniz yağlı ise daha pudra fondötenler tercih etmenizi öneririm. Gün içerisinde akmayacak ve sizi yormayacaktır aynı zamanda parlamaları da daha aza indirmiş olursunuz. 

Eğer kuru bir cildiniz varsa Nemlendirme özelliği olan fondötenler seçmenizi öneririm. Pudralı fondötenler zaten kuru olan cildinizi dahada kurutacaktır. 

Kuru cilde uygulanan pudralı fondötenlerde çoğunlukla pul pul olma ve dökülme sorunları ile karşılaşılır. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için cilt tipinize göre fondöten seçimi çok önemlidir.


Şimdi gelelim bir diğer önemli adıma. Renk seçimi.. Renginizi çok iyi belirlemelisiniz. Fondöten rengini elinide deneyerek seçmek yanlış bir yöntem olacaktır çünkü elinizin rengi ile cildinizin rengi birbirini tutmayabilir. Bu yüzden fondöteni boynunuz ile yüzünüzün arasındaki çene kemiğinizde deneyebilirsiniz. Bu şekilde hem boynunuz ile uyumuna hemde yüzünüze uygun olup olmadığına bakabilirsiniz. 


Eğer imkanınız varsa fondöten alacağınız yere yüzünüzü yıkayıp nemlendirerek gidin ve orada fondöteni tüm yüzünüze deneyin. Bir gün boyunca bu fondöten ile gezin ve akma yapıyor mu yada gün içerisinde renginde bir değişiklik oluyor mu görebilirsiniz.


Fondöten seçiminin bir diğer önemli noktası ise hangi çeşit fondöten seçmek istediğinizdir. Piyasada çok çeşitli fondöten seçenekleri var. Hangisinin kapatıcılığı daha fazla yada hangisi cildinize daha uygun bilmiyorsanız bunlar için ayrı bir yazım var. Okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz..

Blog ve ınstagram ailemize katılmayı unutmayın.. :)

Güzel Günler..Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Göz Şekline Göre Eyeliner..

Note Bronzing Powder

Mezuniyet Makyajı Önerileri..